Dlaczego dieta lekkostrawna jest warta spróbowania

Wielu ludzi co jakiś czas spotyka niestrawność, zgagi czy biegunek. Sprawa jest poważniejsza jeżeli takie symptomy pojawiają się u człowieka częściej niż powinny. W jaki sposób możemy zatem zaradzić takim niedogodnościom? Sposobem na to jest lekkostrawna dieta.

rozne-rodzaje-diety

Dieta lekkostrawna wyróżnia się tym, że wszystkie posiłki zawarte w jadłospisie osoby przestrzegającej ją, są szybko przyswajalne, a procesy trawienne nie są problemem dla żołądka. Jej podstawą jest modyfikacja racjonalnego odżywiania ludzi. Ważne jest, że tego typu typ diety rygorystycznie trzyma się zasad diety niezbędnej do dobrego funkcjonowania składników odżywczych. Przez to nie musimy obawiać się, że podczas przestrzegania takiej diety, w naszym organizmie wystąpi niedobór witamin czy składników mineralnych.

Istotne jest aby produkty, z których będziemy przyrządzać jedzenie były świeże, a nie przetrzymywane w lodówce, ponieważ zniweluje to ryzyko zakażenia bakteryjnego posiłków. Posiłki należy przygotowywać metodą gotowania na parze lub w wodzie. Zabronione jest smażenie produktów oraz pieczenie ich. Możemy obsmażać beztłuszczowo na patelni oraz pieczenie w folii aluminiowej bez dodatku tłuszczu, na ruszcie, w naczyniach żaroodpornych.

Ile posiłków dziennie

Poza dobrymi składnikami ważną kwestią jest też dzienna ilość spożywania posiłków. W przypadku diety lekkostrawnej, zaleca się jedzenie 4-5 posiłków na dzień, zakładając, że nie mogą być one obfite. Taka częstotliwość pozwoli na prawidłowe i łatwe opróżnianie żołądka z pokarmów. pozytywnie wpłynie na kolejny proces trawienia.

Taka dieta zalecana jest osobom które chorują przykładowo na występowanie stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, infekcje, owrzodzenia żołądka, jelit, zapalenia płuc, zaburzenia krążenia (zawał), osoby starsze, cierpiącym na biegunki.

Pory spożycia danych posiłków każdego dnia powinny być takie same, a jedzenie dokładnie przeżute.

W zdrowej diecie istotne jest zadbanie o błonnik, który wchłania nadmiar wody z organizmu, wpływa na prawidłowe wydalanie. Ale w diecie lekkostrawnej trzeba ograniczyć liczbę spożywania go.

Jak zredukować ilość jedzonego błonnika?

Poprzez kupowanie świeżych i delikatnych warzyw oraz dojrzałych owoców, które trzeba umyć i obierać ze skóry. Pamiętajmy również o gotowaniu lub blanszowaniu ich, przecieraniu przez sito, przerabianiu w soki.

Dieta skupia się także na unikaniu produktów, które powodują wzdęcia, produktów ostro przyprawionych – tłumaczy dietetyk z dieta-med.pl. Zmniejsza się spożywanie roślin strączkowych, przez które powstają gazy w dolnej partii jelit.

Co można jeść w diecie lekkostrawnej? Na pewno będą to oleje roślinne: olej słonecznikowy, kukurydziany, sojowy. Są one bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe. Warto nie pomijać oleju rzepakowego ale musi on być bez kwasu erukowego. Zalecane są też oliwy z oliwek, masła.
Tego typu tłuszcze należy koniecznie spożyć w postaci surowej tzn. dodając je do gotowych potraw.

Jakie są założenia:

Główną zasadą tej diety jest ograniczenie, a nawet absolutne wyeliminowanie z menu tłustych potraw, smażonych i pieczonych jak w polskiej kuchni, bo taka żywność długo zalega w żołądku, hamuje opróżnianie go i transport pokarmu..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.