Jak najlepiej zaszczepić ochronę środowiska u najmłodszych?

dziecko srodowisko

Najlepsze efekty daje nauka przez zabawę. I nie trzeba wcale być rodzicem, żeby się z tym zgodzić. Bo wystarczy sobie przypomnieć okres wczesnego dzieciństwa czy późniejsze lata i zastanowić się – na ile łatwo przychodziło nam uczenie się nowych rzeczy, gdy byliśmy do czegoś zmuszani?

Nauka o środowisku

A z drugiej strony – jakie efekty przynosiła nauka, gdy mieliśmy do niej zabawowe nastawienie i ktoś potrafił nam je przekazać? No właśnie. Tutaj pewnego rodzaju kluczem jest odpowiedni mentor. I w kontekście ochrony środowiska czy generalnie, szacunku do przyrody – rola mentora jest także absolutnie nieocenionym elementem. Mamy bowiem do czynienia z taką tendencją, w której możemy absolutnie śmiało mówić o konkretnych elementach działań. Warto uczyć dzieci o badaniach hałasu bo to też czynnik związany z środowiskiem. Są dzisiaj nauczyciele i nie tylko – osoby, które po prostu lubią przekazywać wiedzę, ale nie są pedagogami. Przykład idzie z góry. Na przykład ze swojego dzieciństwa pamiętam szkolne wyjścia na akcje w ramach tak zwanego sprzątania świata.

Kontakt z przyrodą

Chodziliśmy do lasu blisko szkoły, czasem jeździliśmy w okolice parków w naszym mieście i tam działaliśmy sprzątając świat. Do dzisiaj mam taki nawyk, że gdy widzę śmieci porozrzucanego gdzieś w lesie, albo butelki czy puszki gdzieś nad jeziorami, po prostu je stamtąd zbieram. Bo o czystość środowiska trzeba dbać – zaczynając od małych kroków, przez działania znacznie większe, nastawione na naprawdę konkretne rezultaty. A wiadomo, że trzeba zaczynać od metody małych kroków, aby się konkretnie przekonać o tym, jakie daje to efekty. W gruncie rzeczy mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju świetnym trendem. Na co dzień, takie zabawowe podejście może być świetnym przełożeniem na nawyki w dorosłym życiu. Powiedzmy sobie zupełnie szczerze – jeżeli tutaj w okresie dziecięcym nauczymy się dlaczego warto zbierać śmieci, segregować odpady i generalnie – dbać o środowisko, znajdzie to potem przełożenie na bardziej świadome i konkretne podejście do ochrony środowiska.

Na wszystko przyjdzie czas

Metoda małych kroków będzie tutaj konkretnie owocowała, bo naprawdę warto świadomie podchodzić do otoczenia i dbać o środowisko. Nie ma wątpliwości co do faktu, że jest to naprawdę konkretnym działaniem. W gruncie rzeczy jest to bardzo ważne, bo jeżeli ktoś nie dba o środowisko, będzie potem prawdopodobnie bardzo często działać w taki sposób, że będzie się mściło na środowisku. A takiego obrotu spraw nie chcemy, bo i tak już kondycja naszej planety jest wystawiana na mnóstwo ciężkich prób. Takich, które na całym świecie przyjmują bardzo zróżnicowane oblicza.