Rak piersi – jak przeprowadzić samobadanie i jak kontrolować się u lekarza?

Badanie piersi u lekarza, jak i samobadanie przeprowadzone w domu powinno być jednym z głównym nawyków zdrowotnych każdej kobiety. Testy naukowe wykazują, że rak piersi obejmuje około 22 % zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Właśnie dlatego, każda kobieta powinna podjąć regularne sprawdzanie swoich piersi. Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie i na jakie badania zgłosić się do placówki?

Które kobiety powinny badać swoje piersi?

Samobadanie piersi powinno być wykonywane przez każdą kobietę, która ukończyła 20 lat. Istotna jest kwestia, aby obserwację przeprowadzać regularnie, mniej więcej co miesiąc, najlepiej kilka dni po okresie menstruacyjnym. Właśnie w tym momencie, piersi kobiece nie są nabrzmiałe, w związku z czym, odczucie ewentualnych zmian jest łatwiejsze. Również warto pamiętać o badaniu piersi po okresie menopauzy.

Jak wykonywać samobadanie piersi?

1. Obserwacja kształtu i koloru skóry piersi oraz sutków

Sprawdź czy nie nastąpiły zmiany w kształcie i wielkości twoich piersi
Zbadaj czy na skórze twoich piersi nie wystąpiły zaczerwienienia, wypryski, zmiany skórne
Sprawdź czy na sutkach nie pojawiły się fałdki, dołki oraz czy sutki nie są wciągnięte
Ściągnij brodawki i zbadaj czy nie wycieka z nich płyn

Przeprowadzenie badania przed lustrem:

Stań przed lustrem (zadbaj o prawidłową widoczność piersi) i opuść ręce w dół. Przyjrzyj się dokładnie swojemu biustowi. Zwróć szczególną uwagę na to, czy na piersiach nie wystąpiły ewentualne zmiany w wyglądzie skóry np. marszczenie się, przebarwienia skórne, wgłębienia. Następnie sprawdź czy twoje brodawki nie są powiększone, wgłębione, nie zmieniły kształtu, koloru.

Unieś ręce w górę i zapleć na karka. Obserwuj swoje piersi w takiej pozycji. Jeśli nie zauważyłaś niepokojących oznak, obróć się bokiem i sprawdź czy nic nie zmieniło się z twoją skórą pod pachami.

Swoje piersi możesz również zbadać w pozycji: przodem do lustra, z rękoma na biodrach. Pamiętaj aby w takim ułożeniu napiąć mięśnie klatki piersiowej. Sprawdź czy wygląd twojego biustu nie zmienił się. Warto też pochylić się do przodu i zbadań piersi pod kątem kształtu i barwy skóry.

2. Samobadanie piersi pod prysznicem

Gdy twoja skóra jest namydlona, gładka i wilgotna, wyczucie ewentualnych zmian będzie łatwiejsze. Połóż lewą rękę z tyłu głowy lub na karku, a prawą skieruj na lewą pierś. Ważne jest delikatne naciskanie jej trzema palcami i zataczanie lekkich kółek wokół biustu, z góry na dół i odwrotnie. W ten sam sposób zbadaj swoją drugą pierś. Jeśli wyczujesz guzki, zgrubienia- koniecznie zgłoś się do lekarza.

3. Badanie piersi po kąpieli

Po wzięciu prysznica, połóż się na łóżku, płasko na plecach. Pamiętaj o tym, aby wsunąć zwinięty ręcznik pod lewy bark, a lewą rękę wsunąć pod głowę. Trzema palcami prawej ręki zacznij sprawdzanie lewej piersi. Tę samą czynność powtórz na drugiej piersi.

Zbadaj również swoje pachy, delikatnie przesuwając po nich rękoma, skupiając się na ewentualnym powiększeniu węzłów chłonnych i wystąpieniu zgrubień.

Źródło powyższych rad – Onko-Med Kraków – dobry onkolog w Krakowie.

Kiedy warto skontaktować się z lekarzem?

Jeśli odczuwasz niżej wymienione dolegliwości, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem:

  • Ból w piersi
  • Ból w jednym miejscu
  • Powiększenie się guzka, który został wcześniej wykryty
  • Powiększenie się węzłów chłonnych pod pachą lub nad obojczykiem
  • Zmiana wielkości piersi
  • Zmiana kształtu piersi
  • Pojawienie się wgłębień, zmarszczeń, innych zmian na skórze
  • Zmiana kształtu, koloru brodawki
  • Wyciekanie płynu z brodawki

mammografia-lekarz

Badanie piersi u lekarza: USG, mammografia

USG piersi jest badaniem prostym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym dla pacjentki. Stan brodawek sprawdza się z wykorzystaniem ultradźwięków, a odbite sygnały są obserwowane przez lekarza w monitorze. Przed wykonaniem USG, doktor smaruje pacjentce biust specjalistycznym żelem, dzięki któremu poprawi się przewodzenie sygnałów ultradźwiękowych. Następnie, do każdej piersi zbliża się głowicę przyrządu i szczegółowo obserwuje tkankę na monitorze. Badanie USG daje możliwość wykrycia zmian, które osiągają wielkość 5 mm, oraz odróżnienie masywnego, twardego guza od zwykłego torbiela.

Mammografia jest badaniem, które przebiega przez prześwietlenie piersi za pomocą małej dawki promieni RTG. Pierś układana jest na specjalnej płytce, a do niej dociskana jest druga. Następnie pierś na płytce umieszcza się ukośnie. Dzięki mammografii, możliwe jest wykrycie małych guzków, w wielkości 3 mm. Mammografy cyfrowe pozwalają na zaobserwowanie minimalnych zmian w wielkości 1 mm.