Jak prawidłowo postępować przy złamaniu nogi – konkretne informacje

To uraz, który bardzo często daje się zauważyć, ponieważ przy złamaniu nogi niejednokrotnie dochodzi do przemieszczeń. Wówczas, konsekwencją jest także to, że dochodzi do zniekształcenia kończyny. Jak postępować w takim wypadku? Oto konkretne i rzeczowe odpowiedzi, które zdecydowanie warto znać.

Pierwsza pomoc a złamanie nogi

W gruncie rzeczy, tutaj działanie nie różni się zbytnio od tego, co trzeba zrobić przy złamaniach innego typu. Przede wszystkim musimy za wszelką cenę ograniczyć poruszanie złamaną kończyną. Po co? Żeby zminimalizować ryzyko pogłębienia oraz jeszcze większego pogorszenia stopnia urazu kości. Należy więc unieruchomić kończynę. W tym celu wykorzystuje się tak zwane unieruchomienie obłożeniowe.

O co chodzi z unieruchomieniem?

Przede wszystkim o stabilizację nogi, z wykorzystaniem jakiegoś płaskiego przedmiotu. Na przykład deski, narty czy większych, grubszych patyków – to w skrajnych, niezbyt miejskich, nazwijmy to, warunkach. Idźmy dalej. Płaski przedmiot wspomniany wcześniej, przyczepiamy do kończyny z wykorzystaniem opaski z elastycznego materiału.

Jeżeli zdarzy się tak, że mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, trzeba najpierw nałożyć na nogę jałowy opatrunek w celu zapewnienia osłony. Nakładamy go w taki sposób, by zapobiec ewentualnemu spowodowaniu większego uszkodzenia kończyny dolnej. Następnie przechodzimy do unieruchomienia nogi.

Co zrobić by zredukować obrzęk?

W tym celu, by naprawdę szybko i skutecznie zadziałać, należy zadbać, by kończyna ze złamaniem znajdowała się powyżej poziomy serca. Poza tym, pomocnym i prostym patentem będzie zastosowanie okładów z lodu, co zdecydowanie zmniejszy poziom obrzęku.

Kolejny punkt działań na liście to konieczność udania się do lekarza specjalisty. Nogę musi koniecznie obejrzeć ortopeda. A właściwie to najlepiej udać się od razu do szpitala, jeżeli tylko mamy taką możliwość.

Czasem po upadku oznaki złamania mogą być początkowo niewidoczne, jednak gdy pojawia się narastający ból oraz trudności w poruszaniu kończyną – wówczas niezwłocznie trzeba zasięgnąć pomocy lekarza. W tej sytuacji najlepiej od razu udać się na szpitalną izbę przyjęć.

Rehabilitacja jako klucz do odzyskania sprawności

Powiedzmy sobie szczerze, jeśli chodzi o złamania nóg, bez rehabilitacji naprawdę ani rusz. Jest to o tyle istotne, że naprawdę jesteśmy dzisiaj w stanie osiągnąć świetne efekty, jeśli tylko zdamy się na opiekę specjalistów, fizjoterapeutów i innych ekspertów. W gruncie rzeczy, rehabilitacja wykonywana regularnie na poziomie dopasowanym do możliwości ruchowych, do kondycji – to filar, na którym zaczynamy odbudowywać swoje zdrowie.

Warto zatem zapamiętać, by nie przedobrzyć i po prostu działać systematycznie, z nastawieniem na poprawę. Przy każdym kroku w stronę zdrowia trzeba zachować zdecydowanie umiar.

Nie ma tak, że jeśli będziemy się przeforsowywać, szybciej odzyskamy sprawność. Przeciwnie, możemy bowiem narobić sobie jeszcze większych problemów. I oddalić perspektywę powrotu pełnej sprawności.