Dobroczynne właściwości zup

zupa

Zupa to klasyczne pierwsze danie na polskim stole. Mimo, że wiele osób za nimi nie przepada, warto włączyć je do swojego jadłospisu, gdyż są niezwykle zdrowe.

Warzywna esencja

Zupy to potrawy składające się z dużej ilości warzyw. Warzywa gotuje się w wodzie, do której oddają swoje wartości odżywcze. Są bardzo łatwe w przygotowaniu i łatwe do odgrzania, przez co stają się doskonałym posiłkiem dla zabieganych. Woda taka jest spożywana razem z ugotowanymi w niej warzywami, odżywiając i nawadniając nasz organizm. Zupa jest lekkostrawna, zawarte w niej substancje odżywcze szybko się wchłaniają a dodatkowo wpływa rozgrzewająco na całe ciało. Gęsta, pożywna zupa syci na długo, a przy zachowaniu odpowiednich zasad nie jest tucząca. Pamiętajmy, że niezbędny w zupie jest dodatek tłuszczu. Witaminy A, D, E i K rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczu, więc tylko dodając je do wywaru możemy wykorzystać cały jego potencjał. Nie musi to być tradycyjne mięso z kością. Wystarczy odrobina masła lub dobrej jakości oleju roślinnego, by rozpuścić cenne witaminy. Niektóre zupy doskonale smakują z dodatkiem gęstej śmietany, która również rozpuszcza zawarte w zupie witaminy.

Wywary mocy

zupa

Niektóre zupy mają szczególne właściwości. Szczególnie dobroczynne właściwości ma tradycyjny rosół na mięsie. Poprzez długie gotowanie większość składników odżywczych z mięsa i warzyw przechodzi do wody, dając klarowną, aromatyczną esencję smaku i witamin. Rosół jest doskonałym remedium na przeziębienie, ponieważ jest skoncentrowaną dawką witamin i minerałów. Z tego samego powodu jest też znakomitym lekarstwem na kaca. Zupy z powodzeniem mogą stać się kompletnym posiłkiem, jeśli do ich przygotowania użyjemy mięsa i na przykład warzyw strączkowych. Gęsta zupa z soczewicy z powodzeniem może być pełnowartościowym obiadem.

Nie zepsuj zupy

Zupy są niezwykle zdrowe, pod warunkiem, że nie ulegniemy pokusie dodania do niej niezdrowych dodatków. Po pierwsze zupy powinny być przygotowane samodzielnie ze świeżych, dobrej jakości składników. Zupa z proszku lub z kartonu mimo łatwości przygotowania nie ma nic wspólnego z wartościowym posiłkiem. Po drugie unikajmy wszelkich polepszaczy smaku. Kostki rosołowe czy płynne przyprawy do zup być może polepszają walory smakowe wywaru, ale same w sobie są szalenie niezdrowe. Zamiast nich lepiej poeksperymentować z dodatkiem naturalnych przypraw. Efekty mogą nas szalenie zadziwić. Pamiętajmy, że naturalnym nośnikiem smaku jest tłuszcz. Nie żałujmy zatem naszej zupie dodatku zdrowego tłuszczu, który dodatkowo pomoże rozpuścić drogocenne witaminy.
Oprzyjmy się też pokusie dodania do zupy niezdrowej, mącznej zasmażki. Biała mąka, w dodatku zasmażana, to bardzo niekorzystny dla zdrowia dodatek i lepiej z niej zrezygnować całkowicie. Jeśli zupa wymaga zagęszczenia można dodać do niej odrobinę rozmieszanej w wodzie mąki ryżowej lub dodać do zupy drobno startą cukinię. Zupę możemy zagęścić odrobinę ją blendując. Zupy kremy będą z kolei gęste i aromatyczne, jeśli do gotowania warzyw użyjemy minimalnej ilości wody.