Zdrowy sen – co na niego wpływa

Każdy człowiek, by prawidłowo funkcjonować, powinien zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. Pomimo tej jakże mogłoby się wydawać oczywistej kwestii nie jedna osoba nie zdaje sobie jednak w pełni sprawy, jak ważny jest sen dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właściwa ilość snu zapewni doskonałego rodzaju regenerację ciała oraz umysłu. Niestety w wyniku wielu obowiązków, przepracowania czy też jeszcze wielu innych czynników bardzo często skracamy sobie sen, przez to jesteśmy niewyspani i ciągle zmęczeni.

Skutki pozbawienia organizmu odpowiedniej ilości snu:

  • ciągłe zmęczenie,
  • zły nastrój,
  • ograniczona ilość energii do działania, co przekłada się na mniej efektywną pracę w ciągu dnia,
  • utrata poczucia humoru i apatia,
  • problemy z podejmowaniem decyzji,
  • obniżona uwaga i refleks,
  • zmniejszona koordynacja.

Oraz wiele innych różnego rodzaju mniej lub bardziej nieprzyjemnych objawów.

sen-wykres

Ilość snu niezbędnego dla organizmu to sprawa indywidualna, niektóre osoby potrzebują co najmniej ośmiu godzin snu, inne np. pięciu. Tak więc musimy dostosować tą ilość do naszych typowo indywidualnych potrzeb. Żeby nasz sen dostarczył nam odpowiedniego wypoczynku i szybkiej regeneracji sił musimy zadbać między innymi o wybór odpowiedniego materaca do snu.

Oprócz odpowiedniej ilości snu, bardzo ważne jest również miejsce, w którym śpimy. Częstym błędem jest umieszczanie urządzeń elektronicznych w pomieszczeniu gdzie śpimy. Czyli mamy np. telewizory czy laptopy w naszych sypialniach, a przed samym snem siedzimy na smartfonie czy tablecie. To powoduje że po prostu rozpraszamy się bo dostajemy za dużo światła i przez to później jest nam ciężko zasnąć i osiągnąć stan głębokiego snu. Przeprowadzono na ten temat wiele badań i zaleca się właśnie żeby z pomieszczeń usunąć elektronikę.

Kupując materac należy zastanowić się, jaki wybór dla nas będzie najlepszy.

W zależności od tego w jakiej pozycji śpimy, możemy dobrać odpowiedni materac. Jeśli śpimy na boku, to dobrze jest wybrać materac sprężynowy kieszonkowy lub grubszy materac lateksowy. Takie typy materacy dopasowują się do naturalnych kształtów ciała i utrzymują kręgosłup w linii prostej.

Osoby śpiące na wznak mogą wybierać w różnych materacach np. lateksowym, kokosowym czy sprężynowym. Ciężar ciała rozkłada się tutaj równomiernie.

Osoby śpiące w różnych pozycjach mogą zakupić materace wysokoplastyczne, które szybko dopasowują się do kształtu ciała.

Materace grube, składające się z kilku warstw jak https://www.benetsleep.pl/materac?size=180/200 polecane są osobom ze schorzeniami kręgosłupa, czy też osobą otyłym. Materace dobiera się odpowiednio do wagi ciała. Posiadają one odpowiedni stopień twardości, który odpowiada danemu przedziałowi wagi ciała. Materace o twardości H2 najlepsze są dla osób ważących do 80 kg, H3 najlepsze są dla osób w przedziale wagi 80 do 100 kg, H4 są przeznaczone dla osób ważących ponad 100 kg.

Tak więc wybierając materac, nie możemy się sugerować tylko estetyką wykonania i miękkością, jeśli zależy nam na zdrowiu i właściwym wypoczynku. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany materac będzie nam odpowiadał to można po prostu sprawdzić osobiście ofertę sklepów i sprawdzić osobiście czy dany materac nam odpowiada.

Jak widać jest bardzo dużo czynników które wpływają na dobry sen. Możemy mieć najlepszy materac ale jeśli będzie nas budził hałas czy sami będziemy się kładli spać o późnej porze to tylko pogorszymy sprawę i dalej nie będziemy się wysypiać. Warto mieć to na uwadze.